Cvičení okrsku Blansko 2013

Konané dne :  2.11.2013 ve Spešově na tábořišti.
Na téma :       Hledání pohřešovaných osob.

Zůčastněné jednotky:     Spešov - 10 členů
                                       Těchov - 8 členů
                                       Olešná  - 6 členů
                                       Dolní Lhota - 8 členů
                                       Klepačov - 13 členů
                                       Obůrka - 5 členů
                                       Lažánky - 5 členů
Dne 2.11.2013 proběhlo neobvyklé cvičení na téma pročesávání lesa a hledání pohřešovaných osob.
Tomuto cvičení velel velitel okrsku Jaroslav Procházka a Miroslav Vičar. Sraz jednotek byl ve 13 hodin na tábořišti ve Spešově. Zde jsme se sešli v počtu sedmi jednotek a 55 hasičů.
Nejprve jsme svolali velitele jednotek na poradu, kde jsme je obeznámili s postupem. Vytýčili jsme jednotlivé úseky A, B, C, D a jmenovali úsekové velitele, pak jsme sladili vysílačky na stejný kanál a nechali sešikovat jednotky do rojnice široké asi 200 metrů.
Čekalo nás zde pročesat prostor něco přes čtyři hektary hustě zarostlého lesa. Zde byli ukryti tři figuranti, kteří byli umístěni někde v prostoru a každý z nich měl za úkol předstírat nějaké zranění. U jednoho to byla zlomená ruka, u druhého zlomená noha a u třetího stav bezvědomí.
Velitelské stanoviště bylo zřízeno na tábořišti, odkud se přes radiostanice řídil chod rojnice a byly zde vysílány pokyny a zdravotnické týmy k nalezeným zraněným osobám. Zranění byli ošetřeni a dopraveni na velitelské stanoviště. Při nalezení poslední zraněné osoby v bezvědomí, bylo na místo vysláno hasičské auto se zdravotníky, kteří vyprostili a resuscitovali zraněnou osobu a dopravili ji na základnu. Zde jsme také zhodnotili cvičení a podávali občerstvení v podobě horkého čaje s rumem.

Cílem tohoto cvičení byla souhra jednotek s úsekovými veliteli a ti s velitelským stanovištěm. Také zde šlo o zkoušku komunikace přes radiostanice a orientaci v terénu.

Závěr:
Při zhodnocení cvičení jsme se shodli, že cvičení proběhlo nad očekávání dobře a že radiostanice jsou důležitou a nezbytnou součástí jednotek, při zásazích a při pořádání větších akcí.